Jak szacują analitycy niemieckiego oddziału firmy Savills, w I połowie 2020 r. w budownictwo dla seniorów zainwestowano 515 mln euro (2,3 mld zł), o 25% więcej rok do roku - skok to zasługa mocnego I kwartału. W samym naznaczonym lockdownem II kwartale wartość inwestycji skurczyła się o 32% rok do roku.
Zobacz także: Sprawdzone duety
Jeszcze pięć lat temu wartość inwestycji rocznie sięgała tyle, ile wyniosła w I połowie br. W latach 2017-2018 kwota ulokowanych pieniędzy wzrosła już do 1,4 mld euro, a w rekordowym 2019 r. inwestorzy zrobili zakupy za niemal 2 mld euro. Analitycy Savills podkreślają, że inwestorzy wciąż dysponują dużym potencjałem, szukając możliwości ulokowania funduszy, popyt w najbliższych miesiącach powinien być więc mocny.
Budownictwo dla seniorów cieszy się wzięciem, ponieważ stoi na solidnych fundamentach, przede wszystkim starzenie się społeczeństw w Europie jest faktem. Poza tym portfele emerytów są mniej wrażliwe na zawirowania w gospodarce i na rynku pracy. Mieszkania dla seniorów to również zróżnicowane źródła przychodów: poza wpływami z czynszu to także opłaty za dodatkowe usługi. W Polsce budownictwo dla seniorów dopiero się rozwija.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 10/2020 - zamów:
Bezpłatny egzemplarz prenumeratę
Nowe przepisy budowlane w 2024 roku: Co się zmienia?
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę