[ATB] Technika

Koparki kołowe szybkie w pracy i na drodze

Data publikacji:

Chociaż w ofertach większości producentów koparki kołowe stanowią zdecydowaną mniejszość, do tego w znacznie węższym zakresie klas wagowych, w niektórych zastosowaniach są to maszyny niezastąpione. Podobnie jak kompaktowe gąsienicówki, wersje kołowe bardzo dobrze sprawdzają się w pracach infrastrukturalnych, w miastach czy nawet w pielęgnowaniu krajobrazu. Poza tym, w porównaniu do gąsienicowych, koparki kołowe posiadają szereg zalet, wśród których jedną z najważniejszych jest możliwość szybkiego, samodzielnego przemieszczania się pomiędzy placami budowy. Prezentujemy wybrane koparki kołowe czołowych producentów w klasie od 11-15 t.

Case

Asortyment koparek kołowych Case ogranicza się do 4 modeli i zamyka w dość wąskim przedziale wagowym od 15,1 do 21,7 t. Serię otwiera koparka WX148 o masie operacyjnej (ze standardową łyżką i szybkozłączem osprzętu) od 15,1 do 16,4 t, zależnie od wyposażenia w lemiesz, stabilizatory (lub oba elementy) oraz od konfiguracji wysięgnika i ramienia. W tym zakresie do wyboru jest wysięgnik „mono” (4,75 m) lub dwuelementowy (5,15 m) oraz ramię o długości 2,1; 2,45 lub 2,95 m, zapewniające maksymalną głębokość kopania od 4,9 do 5,8 m, wysokość wysypu od 6,2 do 7,9 m, pionowy zasięg łyżki od 8,6 do 10,3 oraz zasięg na poziomie gruntu od 8 do 9,1 m.

Wyposażona w silnik o mocy 90 kW/122 KM maszyna dysponuje mocną hydrauliką z 3 pompami tłokowo-osiowymi o maksymalnym łącznym wydatku 352 l/min, z automatycznie włączającym się w razie potrzeby trybem mocy (auto power boost), zapewniającą duże siły odspajania na ramieniu - od 59,5 do 74,3 kN (64,8 do 80,9 kN w trybie mocy), oraz na łyżce - 91,3 kN (99,5 kN). Hydraulikę uzupełniają obwody dodatkowe (opcja) o przepływie 22 i 80 l/min.

Sprawdzony „inteligentny” układ hydrauliczny CIHS (Case Intelligent Hydraulic System) zapewnia wydajne, a jednocześnie wyjątkowo oszczędne energetycznie sterowanie we wszystkich fazach cyklu (kopanie, podnoszenie, obrót, wysypywanie). System zarządzania z limitem mocy oraz większy główny zawór sterujący zapewniają krótsze do 12% cykle robocze niż maszyny poprzedniej generacji. Przepływ oleju dostosowany do potrzeb umożliwia wykonywanie jednoczesnych ruchów i zwielokrotnienie reakcji maszyny na obciążenie. Inteligentny jest również system obrotu nadwozia CIS (Case Intelligent Swing) z własną pompą, umożliwiający dostosowanie prędkości obrotu i hamowania do różnych warunków i potrzeb (do 8,6 obr./min, moment 42,4 kNm).

Bogate wyposażenie standardowe obejmuje liczne rozwiązania podnoszące efektywność i obniżające koszty oraz ułatwiające pracę, takie jak możliwość wyboru trybu roboczego, tylna kamera z własnym ekranem, klimatyzacja oraz szereg funkcji automatycznych, w tym schodzenie do biegu jałowego, hamulec obrotu nadwozia, zwiększanie mocy w trybie transportowym, blokowanie wahliwej osi (również ręczne). Klimatyzowana kabina zapewnia w standardzie również wysoki komfort i łatwą obsługę. Sterowanie oparto np. na proporcjonalnych dżojstikach, w których zintegrowano również takie funkcje, jak zmiana kierunku jazdy czy obsługa lemiesza i podpór.

Liebherr

W grupie koparek kołowych Liebherr oferuje maszyny o masie od 11,8 do 28 t, w tym w przedziale do ok. 15 t dwa modele A910 i A912 z rodziny Compact Litronic, ważące 11,8-12,8 oraz 12,7-13,9 t, współpracujące z łyżkami 0,15-0,48 m³, oferujące promień obrotu tyłu nadwozia 1,6 oraz 1,68 m. Co ciekawe, wyższy model, mimo że ma nieznacznie większy promień tylny, posiada bardziej kompaktowy przód, który po maksymalnym złożeniu dwuczłonowego wysięgnika i ramienia zakreśla promień 3,29 m (z ramieniem 1,85 m), podczas gdy A910 - 3,39 m.

Przy dodatkowo maksymalnie skręconym w bok wysięgniku przód w A912 zakreśla promień 2,9 m, a w A910 - 3 m. Przy tym A912 ma dłuższy wysięgnik (4,25 m, a nie 4 m jak A910), dwa ramiona do wyboru (1,85 lub 2,05 m; A910 tylko 1,85 m) i zapewnia lepsze parametry, w tym maks. głębokość kopania powyżej 4 m (4,15 lub 4,35 m), podczas gdy A910 - 3,95 m. Oczywiście większy jest także zasięg na poziomie gruntu (8,35 lub 8,55 m wobec 8,15 m A910) oraz wysokość wysypu (6,4 lub 6,55 m wobec 6,2 m). A912 ma poza tym nieco mocniejszy silnik (90 kW vs 85 kW) i oferuje większą siłę odspajania na ramieniu (56 lub 51,8 kN wobec 44,1 kN w A910), choć na łyżce mniejszą (70,8 wobec 76,3 kN). W sumie różnice może nie są znaczne, jednak przy podobnym wyposażeniu obu maszyn przechylają szalę na rzecz A 912 Compact Litronic.


Koparki mają hydraulikę z pompą osiowo-tłokową o zmiennym wydatku (maks. 195 l/min, 350 barów) nadzorowaną przez system Liebherr-Synchron-Comfort (LSC) z elektroniczną regulacją obrotów silnika zależnie od obciążenia i kompensacją przepływu i ciśnienia. Do wyboru są 3 tryby pracy: S (Sensitive) - wyjątkowo czuły i delikatny, dla precyzyjnych ruchów; E (Eco) - ekonomiczny i przyjazny dla środowiska; P (Power) - zapewniający maksymalną wydajność, przy jak najniższym zużyciu paliwa. Sterowanie zapewniają proporcjonalne dżojstiki lub 4-kierunkowy minidżojstik (opcja) ze zintegrowaną funkcją sterowania jazdą oraz dodatkowymi przyciskami i przełącznikiem kołyskowym dla dalszych funkcji.

Maszynę dobrze stabilizuje lemiesz przedni i/lub podpory tylne zamiennie z dzielonym lemieszem. Stabilność zwiększają dodatkowo bliźniacze koła bez pierścienia pośredniego (opcja). Czterozakresowy napęd jazdy standardowo oferuje prędkość do 20 km/h (opcja do 25 lub 30 km/h) oraz siłę uciągu 84 kN. Wyposażenie obejmuje poza tym m.in. system automatycznego schodzenia na wolne obroty (standard) i wyłączanie silnika (opcja), a także w pełni zautomatyzowane szybkozłącze Likufix do wygodnej i bezpiecznej zmiany narzędzi z kabiny, co pozwala zwiększyć wydajność maszyn aż o 30%.

Cat

W odnowionej w ub. roku rodzinie koparek kołowych Caterpillar znalazło się 7 maszyn o masie roboczej do 22,3 t, wśród nich najlżejszy (14,36-16,51 t) i jednocześnie najszybszy (37 km/h) model M314F, wyposażony w silnik Cat Acert o maksymalnej mocy użytecznej 105 kW/143 KM. Maszyna może być wyposażona w różne konfiguracje jedno- i dwuczęściowego wysięgnika, także z dużym przesuwem bocznym, pozwalającym kopać przy ścianach i innych przeszkodach, oraz ramienia o długości 2; 2,3; 2,6 m - dla największej siły odspajania, udźwigu czy głębokości kopania i zasięgu, lub nawet 2,9 m do zastosowań przemysłowych. Zależnie od wersji maszyna oferuje (oprócz ramienia 2,9 m) głębokość kopania od 5,03 do 5,79 m, zasięg na poziomie gruntu od 8,28 do 9,08 m i wysokość zrzutu od 5,86 do 7,24 m.

Hydraulikę roboczą zasila pompa o wydatku 180 l/min (350 barów), taka sama obsługuje obwód dodatkowy. Siła uciągu maszyny wynosi 73 kN, a zdolność pokonywania wzniesień 52,5°. Wszystkie skrętne koła (35°), w trzech trybach, zapewniają dobrą manewrowość - minimalny promień skrętu wynosi od 6,2 m (do kół) do 6,7 m (do wysięgnika - dwuczęściowy, z offsetem) lub 8,1 m (wysięgnik jednoczęściowy).

Maszyna dobrze sobie radzi na ciasnych placach nie tylko dzięki elastycznym wysięgnikom, lecz także zapewniającym bezpieczeństwo kamerom (bocznej i tylnej) w standardzie. Dobra widoczność także do tyłu to też zasługa dużych okien oraz podgrzewanych (opcja), elektrycznych lusterek. Ergonomiczne wyposażenie komfortowej kabiny, z amortyzowanym fotelem i wielofunkcyjnymi dżojstikami (w opcji z funkcją jazdy) pozwala skupić się na pracy, zwłaszcza że większość elementów można dowolnie ustawiać. Pod tym kątem, a także wszechstronności i ekonomicznej eksploatacji dobrano również inne elementy i rozwiązania, takie jak programowalne przyciski na dżojstiku, pakiet „inteligentnych” technologii (tempomat czy automatyczna blokada hamulca i osi), systemy oszczędzania paliwa (automatyka biegu jałowego, funkcja pracy Eco), różne rodzaje złączy (w tym hydrauliczne czy z głowicą obrotowo-wychylną), szereg elastycznych opcji w zakresie opon, podwozi, przeciwwag czy systemów stabilizacji. Równie przyjazna jest obsługa i konserwacja, prosta i przejrzysta, wykonywana z poziomu gruntu.

Hitachi

W tej grupie maszyn swoją przedstawicielkę ma również firma Hitachi. Oferuje koparkę ZX 140W-6, która napędzana jest 4-cylindrowym silnikiem Deutz o mocy 105 kW/141 KM (przy 2000 obr./min, maksymalny moment obrotowy 550 Nm), wyposażonym w układ recyrkulacji schłodzonych spalin EGR, katalizator utleniający, filtr DPF i system SCR. Maszyna może poruszać się z prędkością do 2,2; 8,6 i 35 km/h i pokonywać wzniesienia o nachyleniu do 70% (35°). System hydrauliczny zasilany jest dwoma pompami wielotłoczkowymi o zmiennej wydajności i maksymalnym wydatku 2x117 l/min. Aby umożliwić optymalny wybór wyposażenia stosownie do potrzeb, producent przewidział różne opcje zarówno wysięgnika, jak i ramienia. Maszyna może mieć wysięgnik jedno- lub dwuczęściowy, jak również ramię o zróżnicowanej długości (2,1; 2,52 lub 3,1 m). Model ZX 140W-6 zapewnia także dużą siłę kopania na ramieniu, wynoszącą maksymalnie 77 kN, oraz siłę zrywającą na łyżce osiągającą 104 kN. Maksymalna głębokość kopania wynosi 5,03 m, maksymalny zasięg na poziomie gruntu - 8,41 m (wysięgnik jednoczęściowy, ramię o długości 2,52 m).

W porównaniu do poprzednich wersji koparka ta jest oszczędniejsza i bardziej komfortowa, za sprawą wygodnej, doskonale wyciszonej (71 dB) i bezpiecznej kabiny. Koparka Zaxis-6 zapewnia bowiem bardzo przyjazne i ergonomiczne środowisko pracy. Komfortowa kabina zapewnia doskonałą widoczność, szczególnie na dole z prawej strony, przez co operator może pracować bezpiecznie nawet w najbardziej ruchliwych miejscach. Obsługa funkcji roboczych koparki jest łatwa - ruchy są płynne i precyzyjne.

JCB

Interesującą ofertę ma także firma JCB, produkująca „kołówki” do prac ziemnych, drogowych i budowlanych, z zapewniającym spore możliwości działania modelem JS145W reprezentującym klasę 14,5 t, wyposażonym w silnik Dieselmax o mocy 93 kW/125 KM.

Hydrostatyczny układ napędowy z przekładnią powershift oferuje trzy zakresy jazdy: o prędkości do 3; 8 i 30 km/h. Łącznie z napędem na obie osie (z podwójnymi kołami) i wahliwą osią przednią gwarantuje zarówno bardzo dobrą trakcję w trudnym terenie, jak i szybki transport na drodze. Maszyna zapewnia głębokość kopania ok. 5,68 m i siłę zrywającą na łyżce 82, a na ramieniu 93 kN. Koparka JCB zwraca uwagę licznymi rozwiązaniami podnoszącymi wydajność, efektywność i komfort pracy. Wśród nich jest m.in. układ automatycznego wchodzenia silnika na wolne obroty (przy bezczynności hydrauliki) czy zaawansowany system zarządzania (AMS), oferujący cztery tryby pracy dla różnych rodzajów zadań: tryb Auto (A), gdy wymagana jest duża siła kopania, tryb Economy (E), w którym priorytetem jest niskie zużycie paliwa, najlepszy do większości prac koparkowych, tryb Precision (P) - dokładny, przydatny w równaniu czy skarpowaniu, oraz tryb Lifting (L) - optymalny przy podnoszeniu ładunków.

Wydajność zwiększają również szybko działające siłowniki oraz wysoka siła skrawająca, a także układ „podbicia” mocy, zapewniający jej wzrost o 10% podczas kopania w twardym gruncie. Efektywnej pracy sprzyjają niewątpliwie sterowane niezależnie stabilizatory (2 lub 4), gwarantujące stabilną pozycję maszyny w każdych warunkach. Dobrym podparciem dla koparki jest także lemiesz (zamiast pary stabilizatorów) o zoptymalizowanym kształcie, sprawnie radzący sobie w zadaniach „spycharkowych”. Niewątpliwie plusem jest również przyjazne stanowisko operatora, zaaranżowane w przestronnej, komfortowej, dobrze wyposażonej kabinie o doskonałej widoczności na obszar roboczy. Przesuwany, amortyzowany fotel z pełną regulacją oraz czułe dźwignie sterowania o niewielkim wychyleniu czynią pracę mało wyczerpującą. Na komfort pracy, ale i żywotność maszyny ma również wpływ układ amortyzacji, który poprzez spowolnienie ruchu siłowników w krańcowych położeniach ogranicza wstrząsy wysięgnika i ramienia.

Volvo

Jeśli chodzi o koparki kołowe, modelem mieszczącym się w klasie do 15 ton, nie licząc miniaturowego 6-tonowego EW60E, jest Volvo EWR150E o masie roboczej od 15,2 do 17,9 t, wyposażony w firmowy silnik o mocy 105 kW/143 KM. Jest to maszyna montowana na różnych podwoziach. Gdy zależy na mniejszej masie, wówczas wskazane będzie spawane podwozie z lemieszem promieniowym i lżejszym układem przeniesienia napędu, natomiast w cięższych zastosowaniach sprawdzi się podwozie przykręcane z podporami i układ napędowy z modelu EW160 do maszyn o masie 17,9-19,4 t, zapewniający o 30% wyższą siłę uciągu/spychania.

Niezależnie od podwozia zaletą EWR150E jest kompaktowa budowa. Producent podaje, że w tej klasie jest to obecnie koparka z najmniejszym promieniem obrotu wśród maszyn zgodnych z normą Stage IV. Istotnie, promień zataczania 1,72 m należy do najmniejszych na rynku, dzięki czemu przy szerokości maszyny 2,54 m (rozstaw podpór 3,99 m) jej tył wystaje maksymalnie na 45 cm.

Koparka oferuje jednocześnie dobre parametry robocze i elastyczny wybór wysięgników (jednoczęściowy 4,5 m; dwuczęściowy 4,7 m) i ramion (od 2 do 3,1 m), zapewniających m.in. maksymalną głębokość kopania od 4,61 do 5,74 m, wysokość wysypu od 5,5 do 7,15 m oraz zasięg na poziomie gruntu od 7,77 do 9,11 m (zależnie do konfiguracji) oraz siłę odspajania (tryb zwiększonej mocy) na ramieniu od 53,5 do 73 kN i na łyżce 108,5 kN.

W koparce zastosowano szereg rozwiązań w zakresie komfortu, funkcjonalności i bezpieczeństwa, w tym: system kamer, układ komfortowego kierowania jazdą CDC (Comfort Drive Control) za pomocą przełącznika przesuwnego na dżojstiku (tylko do 20 km/h), obsługę lemiesza i podpór zintegrowaną z lewym dżojstikiem, układ amortyzacji wysięgnika BSS (opcja) włączający się przy 5 km/h, przydatny zwłaszcza w terenie i przy szybkiej jeździe (V maks. 30 km/h), układ pływającego wysięgnika ułatwiający pracę (opcja), automatyczny hamulec roboczy, automatykę biegu jałowego i zatrzymania silnika, automatycznie włączający się tryb Eco czy wreszcie montowaną fabrycznie głowicę uchylno-obrotową.

Doosan

Asortyment koparek kołowych Doosan obejmuje 6 maszyn o masie operacyjnej od 14,4 do 21,7 t. Otwierający rodzinę model DX140W-5, jako jedyny na rynku w swojej klasie wagowej, jest wyposażony w silnik 6-cylindrowy, co zdaniem producenta gwarantuje płynność pracy bez względu na obciążenie, m.in. dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu przy niskiej prędkości obrotowej. Zastosowana jednostka to firmowy silnik DL06P o mocy 102 kW/137 KM, wyróżniający się również oszczędnym zużyciem paliwa, z układem SCR, ale bez filtra DPF (zgodny z normą Stage IV), co również wpływa na niższe średnie spalanie eksploatacyjne.

Pracę czyni bardziej ekonomiczną zaawansowany system SPC (Smart Power Control), który redukuje obroty silnika w wypadku niskiego obciążenia i kontroluje moment obrotowy pompy, a w połączeniu z funkcją automatycznej redukcji obrotów oraz regulowanym układem wyłączania silnika zapewnia dodatkową redukcję zużycia paliwa o nawet 5%. Funkcjonowanie wszystkich układów nadzoruje „mózg” maszyny w postaci elektronicznego systemu optymalizacji wykorzystania energii e-EPOS (Electronic Power Optimising System), który odpowiada za zużycie paliwa i optymalne dostosowanie wydajności układu hydraulicznego do warunków i potrzeb.

Wśród innych cech akcentowanych przez producenta znalazła się również bardzo dobra stabilność koparki, m.in. dzięki największemu rozstawowi kół, a także wysokie siły odspajania - 7740 kG na ramieniu (standard) i 9230 kG na łyżce, oraz uciągu/spychania - 8100 kG, co jest zasługą wydajnej hydrauliki z dwiema pompami o łącznym przepływie 340 l/min.

Komfort i ergonomia przestronnej, klimatyzowanej kabiny nie pozostawia wiele do życzenia. Pracę w różnych warunkach ułatwia m.in. unikatowy przełącznik typu jog/shuttle, 4 tryby robocze, 4 tryby zasilania, proporcjonalne sterowanie, łatwy w obsłudze kolorowy 7-calowy monitor LCD, 3 tryby blokady oscylacji przedniej osi (włączona, wyłączona, auto) oraz 3 tryby jazdy (zakres wysoki, niski, pełzanie). Zwraca też uwagę wysoka prędkość transportowa, wynosząca 37 km/h, oraz tempomat ułatwiający dłuższe przejazdy.

Różne rodzaje i długości wysięgnika (mono 4,4 lub 4,6 m; dwuczęściowy 4,99 m) oraz ramienia (2,1 lub 2,5 m) pozwalają skonfigurować maszynę odpowiednio do potrzeb. Maksymalna głębokość kopania modelu DX140W-5 wynosi od 4,49 do 5,45 m, zasięg pionowy łyżki - od 8,19 do 9,65 m, zasięg na poziomie gruntu - od 7,37 do 8,49, a wysokość wysypu - 5,9 do 7,17 m.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.