[ATB] Technika

Przegląd oferty rynkowej

Data publikacji:

Podczas wykonywania wąskich i precyzyjnych wykopów przeznaczonych do kładzenia kabli lub rur, niezastąpioną maszyną jest koparka łańcuchowa. W odróżnieniu od standardowych koparek, wersje łańcuchowe tną grunt nawet 3-4 razy szybciej, gdyż działają w jednym, ciągłym ruchu, a usuwana gleba dzięki zastosowaniu ślimaków odprowadzana jest na boki i nie zbryla się, co jest ważne przy końcowym zasypywaniu wykopu.

Zobacz takze: Czterdzieści trzy tony

Koparki łańcuchowe umożliwiają zachowanie prostoliniowego wykopu o żądanej, stałej głębokości, który jest gotowy do dalszych działań, a jego dno jest oczyszczone. Dostępne na rynku urządzenia to koparki prowadzone oraz osprzęt dodatkowy, montowany np. na miniładowarkach lub tradycyjnych koparkach. W niniejszym zestawieniu przedstawiono wybrane rozwiązania na naszym rynku.

Vermeer

Prowadzone koparki łańcuchowe Vermeer przeznaczone są do prac takich jak układanie w gruncie kabli, podziemnych linii telefonicznych, kanalizacji światłowodowej, gazociągów i rurociągów. Mogą być także stosowane do układania instalacji nawadniania oraz przygotowywania wykopów pod linie drenażowe. Koparki łańcuchowe Vermeer są znane z prostej i wytrzymałej konstrukcji i minimalnych wymagań serwisowych, przez co są idealne dla wypożyczalni sprzętu budowlanego.

W ofercie firmy Vermeer są 3 modele koparek: RTX130, RTX200 i RTX250 o mocy silnika odpowiednio 13, 20 oraz 25 KM i masie własnej 526, 530 i 703 kg. Dostępne są w wersjach kołowych lub na gąsienicach, przy czym największy model RTX250 oferowany jest wyłącznie w wersji gąsienicowej. Dzięki systemowi sterowania VZ, koparki Vermeer są łatwe i intuicyjne w manewrowaniu (mają zerowy promień skrętu). Przenoszenie napędu we wszystkich modelach realizowane jest poprzez układ hydrauliczny - jeden silnik napędza układ jezdny, a drugi osprzęt roboczy. W kwestii możliwości roboczych maszyn, dwa mniejsze modele zapewniają maksymalną głębokość kopania 91 cm i szerokość kopania w zakresie od 10 do 15 cm, model RTX250 umożliwia wykonanie wykopów o głębokości do 122 cm, przy szerokości od 10 do 20 cm. Należy mieć jednak na uwadze, iż głębokość i szerokość wykopu, jak również i prędkość kopania zależą w głównej mierze od parametrów gruntu w miejscu wykonywania pracy.

Vermeer oferuje również zaawansowane łańcuchy kopiące wykonane z wysokiej jakości, poddanej obróbce cieplnej stali stopowej. W zależności od warunków gruntowych na placu budowy, od zbitej gliny, iłów, zmrożonego podłoża do lekkich skał można dobrać łańcuch o optymalnych parametrach. Dostępne są m.in.: łańcuch standardowy, łańcuch o niskim profilu, Flat base z narzędziem tnącym przykręcanym od góry, Anti-Back-Flex Standard ograniczający odbicie wysięgnika i odrzut powrotny, Full Cup z zębami typu Cup Cutter na każdym ogniwie, do kopania w umiarkowanych warunkach glebowych, Partial Cup do kopania w glebie o wysokiej zawartości wilgoci, Full Tiger do kopania w twardym i zamarzniętym gruncie, Shark Combo oferujący jednoczesne cięcie gleby i czyszczenie wykopaliska.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.