[ATB] Aktualności Bobcat budowlane

Testy Bobcata w Starej Cegielni

Data publikacji:

Nie ma lepszego sposobu poznania zalet maszyn budowlanych od możliwości ich wypróbowania w praktyce. Z tego założenia wyszli również przedstawiciele firmy Bobcat, którzy przy współpracy z jednym ze swoich dilerów - firmą Sar-Pol, udostępnili redakcji atb nową minikoparkę z serii R2 - model E55z.

To nie jest jedyny model w naszej nowej serii maszyn w klasie 4-6 ton. Linię tę zaczyna podstawowy model E50Z, dedykowany głównie do branży rentalowej, czyli użytkowników potrzebujących prostego, niezawodnego sprzętu. Kolejną naszą propozycją jest testowana właśnie nieco większa i bardziej komfortowa koparka E55Z, z mocniejszym silnikiem i wydajniejszym układem hydraulicznym, w której możemy zastosować bardziej zaawansowane przystawki. Serię zamyka zaś model E60, czyli pod każdym kątem najbardziej zaawansowana maszyna z tej klasy – skomentował Adrian Winnicki, przedstawiciel marki Bobcat na rynku polskim.

Szybko, płynnie

Tego dnia bohaterem głównym był jednak model E55z (czyli następca minikoparki E50), prezentujący swoje atuty w urokliwej scenerii Starej Cegielni, czyli rozbudowywanego osiedla mieszkaniowego położonego w zielonej części Poznania. Produkowana w Europie maszyna napędzana jest 49-konnym silnikiem Bobcat spełniającym wymagania europejskiej normy emisji spalin Stage V, a przy tym w zupełności wystarczającym do sprawnego wykonywania wszystkich czynności roboczych.

Solidna maszyna reprezentuje rodzinę Zero Tail swing, choć E55z charakteryzuje także funkcja Zero House Swing (ZHS) która sprawia, że obrót górnej części koparki pozostaje zawsze całkowicie w obrębie śladu gąsienic. Obejmuje to zarówno siłownik wysięgnika, przednie rogi, klamki, światła, a nawet drzwi w pozycji otwartej i zamkniętej. Plac budowy kolejnych budynków mieszkalnych umożliwił sprawdzenie podstawowych parametrów roboczych - maksymalna głębokość kopania wynosi 3,43 m (standardowe ramię; długie ramię - 3,83 m), zaś zasięg na poziomie gruntu - 5,84 m.

Siła kopiąca na ramieniu, odwrotnie proporcjonalna do jego długości, wynosi od 26,3 do 31 kN. Siła zrywająca łyżki, niezależnie od budowy ramienia, wynosi 44,3 kN, Spore możliwości działania zapewnia także wydajny układ hydrauliczny zasilany przez pompy o maksymalnym przepływie 138 l/min. A że to nie gołosłowne stwierdzenia przekonują doświadczenia operatora pracującego na budowie poznańskiego osiedla mieszkaniowego.

– Ta kompaktowa maszyna jest szybka i płynna w pracy. Godna podkreślenia jest duża siła odspajania urobki i siła spychająca, dzięki której maszyna poradziła sobie w terenie gliniastym, a także lemiesz ustawiany pod kątem w jedną i drugą stronę, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy wykopach liniowych

– skomentował pan Adrian.

Bezpiecznie, komfortowo

Cóż na podstawie testów przeprowadzonych w stolicy Wielkopolski można jeszcze powiedzieć o nowych minikoparkach z serii R2? Przede wszystkim to, że konstruktorzy Bobcata jednym z priorytetów ustawili rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i stabilność maszyn podczas pracy. Minikoparka E55z zachowuje stabilność w pełnym zakresie pracy, nawet podczas kopania z boku lub podczas obsługi ciężkich ładunków.

Konstrukcja koparki jest bez wątpienia mocna i solidna, podobnie można powiedzieć o standardowym wysięgniku - choć producent już w czwartym kwartale br. zamierza bezpieczeństwo pracy podnieść na jeszcze wyższy poziom dzięki opatentowanemu systemowi Cylinder-Inside-Boom (CIB), który zapewnia maksymalną ochronę siłownika wysięgnika oraz zaworu utrzymującego ładunek.

Atutem minikoparki jest także wyjątkowo przestronna kabina, dająca komfort pracy nawet bardzo wysokiemu operatorowi (co z pełną świadomością podkreśla piszący te słowa - przyp. red.), który ma bardzo dobry widok na obszar roboczy. A w kwestii komfortu warto podkreślić wygodny fotel, czytelny 7-calowy ekran dotykowy ze zintegrowanym radiem i kamerą cofania czy wygodne dżojstiki wyposażone w suwaki.

Na rynku bez obaw

Tomasz Palacz, dyrektor handlowy w firmie Sar-Pol. – Nie widzimy, aby na rynku budowlanym działo się coś szczególnie niepokojącego. Co prawda pewne inwestycje mogą nie zostać zrealizowane, natomiast firma Sar-Pol obsługuje wiele branż - drogową, instalacyjną, gazową, elektryczną. I sumarycznie, obiektywnie rzecz ujmując, rok 2020 - w obliczu pandemii Covid-19 - możemy uznać za udany. A początek tego sezonu jest bardzo zmienny.

Widać, że zakupy zależą od tego, co kilka dni wcześniej pokazano w telewizji. Ludzie w trzeciej fali pandemii działają pod wpływem emocji, choć doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie da się funkcjonować bez zakupów maszyn. Naszym największym wrogiem jest dostępność produktów. Terminy realizacji na wszystkie maszyny są bardzo długie, zamówienie maszyny w dniu dzisiejszym może wiązać się nawet z półrocznym oczekiwaniem.

Plusem jest to że cały czas monitorujemy sytuację i złożyliśmy odpowiednie zamówienia na maszyny jeszcze w 2020 r., co oznacza, że jako diler jesteśmy w miarę komfortowej sytuacji. Nie widać sygnałów możliwego tąpnięcia na rynku, ale Covid jest nieprzewidywalny. Branża mieszkaniowa idzie swoim torem, inwestycje w media - prąd, wodociągi czy kanalizację - realizowane są bez przerw. Plusem jest, że pracownicy tych firm pracują na wolnym powietrzu, co ogranicza ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Co prawda od dłuższego czasu widzimy pewne spowolnienie jeśli chodzi o inwestycje samorządowe, jednak dla firmy Sar-Pol ten obszar stanowi tylko część przychodu. Na rynku konkurujemy oferując sprawdzone i dobre urządzenia od najlepszych europejskich producentów -  komentuje.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.