[ATB] Aktualności

Według Off-Highway Research będzie rekord sprzedaży

Data publikacji:

Off-Highway Research potwierdza prognozę rekordowej sprzedaży maszyn budowlanych w 2021 r. Według niej globalna sprzedaż sprzętu budowlanego osiągnie w tym roku poziom 1,13 mln sztuk, czyli o ok. 2% więcej niż poprzedni rekord 1,11 mln maszyn, który został osiągnięty w roku 2018. Jest to kluczowy wniosek firmy badawczej Off-Highway Research, po zakończeniu śródrocznej aktualizacji swoich prognoz.

Ten szczyt sprzedaży nie był prognozowany przed pandemią Covid. Nastąpił on w wyniku stymulującej reakcji na wirusa ze strony rządów na całym świecie, w tym przede wszystkim w Chinach.
Program specjalnych emisji obligacji przez rządy prowincji w 2020 r. w celu pozyskania funduszy na wydatki infrastrukturalne i inne bodźce spowodował wzrost chińskiego rynku o 30%.

Wzrost ten trwał do pierwszego kwartału 2021 r., ale od tego czasu chiński rynek zwolnił. W związku z tym w całym roku spodziewany jest spadek sprzedaży o 2%, ale wolumen w Chinach pozostanie na bardzo wysokim poziomie w ujęciu historycznym.

Podczas gdy Chiny zwalniają i radzą sobie nieco gorzej niż wcześniej oczekiwano, odbicie w wielu innych częściach świata okazuje się silniejsze niż przewidywano na początku tego roku.

Przewiduje się, że w 2021 r. rynek europejski wzrośnie o 15%, w przeciwieństwie do wcześniejszej prognozy jednocyfrowego wzrostu. Dzięki temu wolumeny powinny powrócić do poziomu zbliżonego do cyklicznego maksimum z 2019 r.

Podobnie, prognoza dla Ameryki Północnej została podniesiona do 13-proc. wzrostu. Wprawdzie nie będzie to powrót do maksimów z 2019 r., ale w kolejnych latach poziomy te powinny zostać osiągnięte i przekroczone.

Gdyby jednak uwzględnić kompaktowe ładowarki gąsienicowe, dane pokazują, że rynek północnoamerykański powinien w tym roku odbić się od poziomu z roku 2019, a od roku 2022 osiągnąć nowe szczyty. Po stosunkowo krótkim okresie fenomenalnego wzrostu na początku lat 2010-tych kompaktowe ładowarki gąsienicowe są obecnie najliczniej reprezentowanym typem maszyn w Ameryce Północnej.

W 2021 r. w Japonii prognozowany jest skromny wzrost sprzedaży maszyn budowlanych o 1%, w przeciwieństwie do wcześniejszych przewidywań dotyczących spadku koniunktury. Wzrost ten będzie bazował na umiarkowanym wzroście sprzedaży, który był widoczny w 2020 r., ponieważ rząd zwiększył wydatki na roboty publiczne.

Dzięki temu rynek osiągnie najwyższy poziom od początku 2010 r., kiedy to połączenie środków stymulacyjnych i odbudowy po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 r. spowodowało gwałtowny wzrost popytu na sprzęt.

Jednocześnie prognoza dla Indii została obniżona z wcześniej oczekiwanego 15-proc. dynamiki do 11-proc. wzrostu sprzedaży w tym roku, w porównaniu z niskim poziomem obserwowanym w 2020 r..

Wynika to z drugiej fali zakażeń wirusem Covid, która przetoczyła się przez kraj w II kwartale 2021 r. Perspektywy dla reszty świata pozostają bez zmian, z oczekiwaniem 6-procentowego wzrostu sprzedaży w tym roku.

Komentując zaktualizowane prognozy, Chris Sleight, dyrektor zarządzający Off-Highway Research powiedział:

– Globalne odbicie sprzedaży sprzętu w ciągu ostatnich sześciu do dziewięciu miesięcy było uderzające. Chociaż jest to doskonała wiadomość, branża nadal stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi z zaspokojeniem tego popytu, w tym ograniczeniami w łańcuchu dostaw oraz wąskimi gardłami w transporcie i innych działaniach logistycznych. Uważam, że gdyby nie one, sprzedaż w tym roku mogłaby być jeszcze wyższa niż przewidywane przez nas rekordowe ilości. Pozytywnym aspektem jest jednak to, że w rezultacie obecna hossa powinna rozciągnąć się na rok 2022.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.