[ATB] Nowości

DAF XD i XF Electric nowej generacji

Data publikacji:

Podczas targów IAA Transportation 2022 w Hanowerze w Niemczech firma DAF Trucks przedstawiła najnowocześniejsze modułowe napędy bateryjne dla pojazdów elektrycznych (BEV) przeznaczone do nowej generacji ciężarówek DAF XD i XF. Te nowe, w pełni elektryczne układy napędowe zapewniają zasięg ponad 500 km po jednym naładowaniu, cechując się przy tym zerową emisją spalin.

    DAF XD i XF Electric nowej generacji

W 2018 roku firma DAF Trucks jako pierwszy producent pojazdów ciężarowych w Europie wprowadziła na rynek w pełni elektryczną ciężarówkę dystrybucyjną. Od tego czasu bezemisyjną pracę u czołowych operatorów transportowych w całej Europie rozpoczęło wiele ciągników siodłowych i podwozi pod zabudowę serii CF Electric. Te wyjątkowe ciężarówki służą do zaopatrywania supermarketów, transportu kontenerowego i odbioru odpadów na obszarach miejskich. DAF jest liderem w dziedzinie elektrycznych układów napędowych zasilanych akumulatorowo, a modele CF Electric oraz LF Electric zapewniają zasięg przekraczający odpowiednio 200 i 280 km przy zerowej emisji spalin.

Nowy poziom transportu elektrycznego

Dzięki modelom XD Electric i XF Electric nowej generacji firma DAF przenosi w pełni elektryczny transport na nowy poziom. Te innowacyjne pojazdy oparte są nagradzanych pojazdach z serii XF, XG i XG+, które zdobyły tytuł „International Truck of the Year 2022” i zapewniają wysoki poziom pod względem jakości, wydajności, bezpieczeństwa oraz komfortu kierowcy.

Dwa silniki elektryczne, 5 poziomów mocy

Zaawansowane pojazdy ciężarowe DAF XD i XF Electric są napędzane wydajnymi i niezawodnymi silnikami elektrycznymi z magnesami trwałymi PACCAR EX-D1 i PACCAR EX-D2 o mocy od 170 kW/230 KM do 350 kW/480 KM. Aby dopasować te pojazdy elektryczne do potrzeb i zastosowań klientów, DAF oferuje pełną gamę zestawów akumulatorów pogrupowanych w od 2 do 5 pakietach, które mogą zapewnić bezemisyjny zasięg ponad 500 km na jednym naładowaniu. W praktyce dzięki optymalnemu zaplanowaniu tras i ładowania operatorzy z branży transportowej mogą dziennie osiągnąć zasięg 1000 km wyłącznie na zasilaniu elektrycznym.

Szybkie ładowanie prądem stałym w standardzie, opcjonalne ładowanie prądem przemiennym

Pojazdy XD Electric i XF Electric Nowej Generacji DAF można szybko ładować ładowarką do 325 kW mocy, co pozwala na naładowanie potrójnego pakietu akumulatorów od 0 do 80% pojemności w czasie nieco powyżej 45 min. Nawet największy zestaw akumulatorów można naładować od stanu całkowitego rozładowania do 100% w czasie krótszym niż 2 h. Wyposażeniem opcjonalnym jest ładowarka pokładowa, która umożliwia ładowanie prądem przemiennym (AC) o mocy do 22 kW. Zapewnia to swobodną eksploatację pojazdu tam, gdzie szybkie ładowarki prądu stałego (DC) nie są dostępne.

Komfort dla wytwórców zabudów

Dzięki elastycznej i modułowej konfiguracji zestawów akumulatorów na podwoziu modele DAF XD i XF Electric Nowej Generacji DAF są równie przyjazne dla wytwórców zabudów, jak obecna Nowa Generacja DAF. Zestawy akumulatorów można optymalnie dostosować do przeznaczenia pojazdu — jest wystarczająco dużo miejsca np. na zabudowy z załadunkiem bocznym i podpory dźwigu. Układ e-PTO o mocy 650 V jest dostępny jako opcja zasilania wyposażenia dodatkowego, takiego jak elektryczna instalacja chłodząca do transportu chłodniczego lub dźwig elektrohydrauliczny. Eliminuje to konieczność stosowania oddzielnego generatora.

Rozpoczęcie produkcji

Sprzedaż pojazdów DAF XD Electric i XF Electric Nowej Generacji DAF już się rozpoczęła. Nowe pojazdy ciężarowe będą montowane w nowym zakładzie produkcyjnym w Eindhoven, a rozpoczęcie produkcji seryjnej jest planowane na pierwszą połowę 2023 r. Modele XD i XF Electric są dostępne jako ciągniki siodłowe w konfiguracji 4x2 oraz jako podwozia pod zabudowę w konfiguracjach 4x2 i 6x2. Masa całkowita zestawu wynosi do 50 ton, zależnie od przepisów krajowych. Nowe pojazdy z elektrycznym napędem akumulatorowym są oferowane z przestronnymi kabinami Day, Sleeper i Sleeper High Cab.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.