[ATB] Technika

Digga w dwóch wariantach

Data publikacji:

Podczas wykonywania wąskich i precyzyjnych wykopów przeznaczonych do kładzenia kabli lub rur, niezastąpioną maszyną jest koparka łańcuchowa. W odróżnieniu od standardowych koparek, wersje łańcuchowe tną grunt nawet 3-4 razy szybciej, gdyż działają w jednym, ciągłym ruchu, a usuwana gleba dzięki zastosowaniu ślimaków odprowadzana jest na boki i nie zbryla się, co jest ważne przy końcowym zasypywaniu wykopu.

Zobacz także: Przegląd oferty rynkowej

Koparki łańcuchowe umożliwiają zachowanie prostoliniowego wykopu o żądanej, stałej głębokości, który jest gotowy do dalszych działań, a jego dno jest oczyszczone. Dostępne na rynku urządzenia to koparki prowadzone oraz osprzęt dodatkowy, montowany np. na miniładowarkach lub tradycyjnych koparkach. W niniejszym zestawieniu przedstawiono wybrane rozwiązania na naszym rynku.

Digga

Australijska firma Digga produkuje koparki łańcuchowe podłączane jako osprzęt zewnętrzny do maszyn budowlanych oraz ogrodniczych. Napęd przenoszony jest wówczas za pośrednictwem przekładni planetarnej na łańcuch, który można dobrać dla konkretnego rodzaju gruntu. W ofercie Digga są dostępne serie koparek łańcuchowych Bigfoot oraz Hydrive. Seria Bigfoot obejmuje w sumie 7 modeli od niewielkiego Bigfootmini do flagowego Bigfoot 1500 HF XD. Koparki Bigfoot w zależności od wybranego modelu zapewniają maksymalną głębokość wykopu od 90 do 150 cm i szerokość od 10 do 30 cm. Zainstalowana, regulowana płoza pozwala na uzyskiwanie stałej głębokości wykopu.

Opcje głębokości i szerokości są zaprogramowane, przez co w łatwy sposób można dokonać optymalnego wyboru parametrów roboczych maszyny. Koparki Bigfoot wyposażone są w pojedynczy świder ziemny (ślimak), dzięki któremu urobek jest efektywnie usuwany na jedną stronę rowu, ramę umożliwiające ręczne przesunięcie boczne dla potrzeb kopania blisko stałych elementów otroczenia np. budynków lub drzew oraz łańcuch 1,654” lub 2,0” i 4 systemy tnące dobierane do indywidualnych potrzeb klienta. Seria koparek do rowów Hydrive zawiera 3 modele przeznaczone do cięższych robót ziemnych, które umożliwiają kopanie rowów o głębokości od 90 do 120 cm i szerokości nawet do 35 cm. Koparki te posiadają 2 świdry ziemne usuwające urobek oraz system pozycjonowania układu napędowego pozwalający zwiększać moc użyteczną dla większej wydajności.

Firma Digga oferuje do koparek 4 rodzaje łańcuchów. Łańcuch Diggatac przecina każdy grunt i jest w stanie rozdrabniać nawet najtwardsze łupki. Ma zwiększoną trwałość zębów i zapewnia ograniczenie drgań w szczególności przy rozruchu w ciężkich warunkach. Łańcuch Combo to z kolei połączenie 70% zębów Diggatac i 30% zębów Cup, co w założeniu ma zagwarantować bardzo wszechstronne działanie maszyny. Łańcuch ten może ciąć zwykłe podłoże, korzenie drzew, łupki i grunty skaliste. Wariant Earth posiada kubełkowe zęby mocowane na co drugim stanowisku łańcucha. Przeznaczony jest tylko do miękkich i czystych gruntów bez zanieczyszczeń i korzeni drzew. Ostatni w ofercie to łańcuch Frost z kubełkowymi zębami mocowanymi na każdym stanowisku łańcucha. Łańcuch nadaje się do pracy na czystym gruncie i daje efekt piły łańcuchowej.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.