[ATB] Technika Kruszarki

Najnowsze rozwiązania i systemy oferowane przez firmę Powerscreen

Data publikacji:

Jeden z czołowych producentów mobilnego sprzętu do kruszenia i przesiewania wciąż poszukuje nowych rozwiązań zwiększających efektywność i bezpieczeństwo pracy. Ostatnio wśród nowości firmy Powerscreen pojawiły się nie tylko zmodernizowane maszyny, lecz także innowacyjny system OMNI, umożliwiający zdalne kompleksowe zarządzanie całym ciągiem maszyn do produkcji kruszyw.

Okazją do zaprezentowania nowości były tegoroczne targi Bauma, podczas których należąca do grupy Terex firma Powerscreen, wraz z pokazami nowego systemu OMNI i telematyki Powerscreen Pulse, demonstrowała wyposażone w te rozwiązania maszyny, w tym zmodernizowane kruszarki Trakpactor 550SR i Metrotrak oraz przesiewacz Chieftain 2200 3 Deck.

Duży może więcej

Zmodernizowana flagowa pozioma kruszarka udarowa Trakpactor 550SR o doskonałej wydajności (do 500 t/h) jest przeznaczona do przerobu zarówno skał naturalnych, jak i materiałów wtórnych z recyklingu i rozbiórek. Wyróżniający się nowoczesną stylistyką z osłonami z tworzywa GRP model wytwarza materiał o wysokiej specyfikacji przy niskim koszcie za tonę.
Solidna komora udarowa maszyny z wlotem 137x91 cm (w opcji 136x80 cm) jest wyposażona w podwójny fartuch, (4-listwowy) rotor, hydraulicznie zwalniane fartuchy i hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe. Kruszarka jest napędzana bezpośrednio od silnika poprzez sprzęgło, co zapewnia optymalne zużycie paliwa. Przenośnik produktu ma funkcję podnoszenia/opuszczania, co ułatwia usuwanie prętów zbrojeniowych w razie zablokowania. Z kolei przenośnik recyrkulacyjny, z końcowym segmentem rozkładanym hydraulicznie, można łatwo obrócić do pozycji pryzmowania na imponującą wysokość ponad 5,4 m. W maszynie zadbano też o łatwą obsługę. Zespoły hydrauliczne, zawory sterujące i akumulator znajdują się na wysokości oczu, co znacznie ułatwia konserwację. Poza tym sekcje przesiewacza końcowego i recyrkulacji można bez problemu zdemontować.

Odrodzona legenda

Kompaktowa kultowa kruszarka szczękowa Metrotrak o wydajności do 200 t/h idealnie nadaje się dla branży wydobywczej, do kamieniołomów, a także recyklingu, zwłaszcza do pracy w ograniczonej przestrzeni. Bazujący na globalnym sukcesie swojego poprzednika model Metrotrak przeprojektowano pod kątem lepszego przepływu materiału oraz łatwości obsługi, serwisowania i konserwacji. Rusztowy podajnik wibracyjny VGF o zmiennej prędkości jest teraz wyposażony w przykręcane, stopniowane kasety grizzly i obrotowy pokład siatkowy, co ułatwia szybką zmianę aplikacji i konserwację.
Przenośnik obejściowy jest większy niż poprzednio, co poprawiło przepływ materiału. Można go również w prosty sposób ustawiać i obsługiwać, i jeśli zachodzi taka potrzeba, także odwracać. Zmodernizowano również przenośnik taśmowy produktu. Przesunięto śruby napinające taśmę, które pomagają utrzymać ją na swoim miejscu, powiększono też przestrzeń pod komorą kruszącą i zmieniono listwę, co wyeliminowało punkty zaczepienia i ułatwiło przepływ materiału.
Jedną z najbardziej interesujących cech Metrotraka jest funkcja odblokowywania komory kruszącej. Usuwanie blokady odbywa się za pomocą silnika przymocowanego do koła zamachowego w komorze, który „kołysze” komorą w przód i w tył aż do jej udrożnienia. To rozwiązanie zapewnia kruszarce kluczową zaletę układu hydrostatycznego, przy jednoczesnym zachowaniu oszczędnego zużycia paliwa napędu bezpośredniego.

Duży krok naprzód

Wprowadzony na rynek w roku 2016 przesiewacz Chieftain 2200 3 Deck wyprzedza według producenta urządzenia konkurencyjne, wyznaczając nowy standard w technice intensywnego przesiewania. Jego dwie, wyjątkowo uniwersalne, trzypokładowe skrzynie sitowe o wymiarach 670,5x152,4 cm, zapewniają powierzchnię roboczą 19,5 m², co oznacza dużą wydajność, często przekraczającą nawet 700 t/h.
Maszyna jest wyposażona w rewolucyjny, opatentowany napęd, który umożliwia przełączanie między układem opartym na 2 lub na 4 łożyskach. W skrzyni 4-łożyskowej wraz ze wzrostem jej długości wydajność sit może maleć. Taka skrzynia może być również bardziej podatna na skręcanie i odkształcenia, co może powodować uszkodzenia. W przesiewaczu Chieftain 2200 3 Deck zastosowano dwie oddzielne skrzynie sitowe, dzięki czemu może on pracować agresywnie, bez ograniczeń typowych dla większej skrzyni. Może też oddziaływać na materiał z przyspieszeniem większym o 20% w porównaniu z innymi przesiewaczami o tej samej powierzchni. Spadanie i wstrząsanie materiału między sitami pomaga zmaksymalizować wydajność i dokładność przesiewania, zwłaszcza materiałów o zbliżonych rozmiarach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.