[ATB] Nowości

Nowa generacja ładowarek Caterpillar

Data publikacji:

Nowa generacja ładowarek kołowych Caterpillar oferuje najlepsze parametry robocze, wyższą wydajność i niższe koszty eksploatacji. Modele 980 i 982 są teraz o 10% bardziej wydajne i tańsze w utrzymaniu nawet o 20% od swoich poprzedników ze skrzynią biegów Powershift, natomiast wersje Cat 980 XE i 982 XE wyróżniają się rozwiązaniem dotąd niespotykanym w klasie ładowarek o średniej wielkości, czyli bezstopniową skrzynią biegów CVT. Obniżone zużycie paliwa nawet o 35%, koszty serwisowania o 25% w porównaniu z maszynami z serii M, a także zastosowane zaawansowane rozwiązania techniczne to ważne atuty nowych ładowarek Cat.

Serce prezentowanych ładowarek stanowi silnik Cat C13 o mocy 420 lub 432 KM zgodny z europejską normą emisji spalin Stage V. Dużą innowację w tej klasie maszyn stanowi opcjonalna skrzynia biegów CVT dostępna dla wersji XE. Niezwykle efektywny jest bezstopniowy napęd równoległy, który łączy bezpośrednie mechaniczne przekazywanie siły napędowej od silnika do kół z wariatorem HystatTM.

Pełna integracja skrzyni biegów, silnika oraz układów hydraulicznego i chłodzenia pozwala obniżyć znamionową prędkość obrotową przy zachowaniu wysokiej siły napędowej przenoszonej na koła, przez co uzyskano tak duże ograniczenie w zużyciu paliwa.

Aby ułatwić pracę operatorom przyzwyczajonym do pracy z maszynami ze skrzynią Powershift, nowe modele XE wyposażono też w funkcje precyzyjnego modulowania siły napędowej przenoszonej na koła i biegów wirtualnych.

Nowoczesne rozwiązania

Dalsze zwiększenie wydajności ładowarek Cat uzyskano poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych. We wszystkich ładowarkach w standardzie jest np. system Cat Payload z funkcją Assist. Informuje on precyzyjnie o bieżącej masie ładunku w łyżce, ma także funkcje ważenia na małej wysokości i ręcznego odsypywania materiału.

W opcji jest dostępne natomiast narzędzie Cat Advanced Payload, które poszerza funkcjonalność systemu o zarządzanie łyżkami, tryby wielozadaniowości i ręczne dopełnianie oraz wspomniane wcześniej odsypywanie. Moduł Dispatch for Loading wraz z zewnętrznym oprogramowaniem do zarządzania wagami stacjonarnymi umożliwia bezprzewodową integrację ładowarki z procesem ważenia na stanowiskach wagowych.

Podnoszenie wydajności pracy o 10% i optymalizacja procesu załadunku są też możliwe dzięki nowej funkcji Autodig z automatycznym ustawianiem opon Auto Set Tires, gdzie istotne jest ograniczanie poślizgu opon podczas pracy. W standardzie jest funkcja Profili zastosowań pozwalająca na indywidualne dopasowanie maszyny do każdych zastosowań.

Komfort i bezpieczeństwo

Kabina operatora zapewnia bardzo dobrą widoczność, komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkowania. Przednia szyba sięga od podłogi aż do sufitu, poprawia widoczność do przodu na strefę prowadzenia prac, standardowa kamera tylna wraz z wypukłymi i punktowymi lusterkami dają z kolei większą kontrolę nad sytuacją wokół. Dla większego bezpieczeństwa, opcjonalnie ładowarkę można wyposażyć w system radarowy Cat Detect zapewniający stały monitoring obszaru roboczego w zakresie 360O.

Wnętrze kabiny zawiera amortyzowany fotel w wersjach do wyboru Comfort, Deluxe lub Premium, monitorowane pasy bezpieczeństwa, elektrohydrauliczny układ sterowania z dżojstikiem lub konwencjonalną kierownicą, klimatyzację i ekran dotykowy. Uruchomienie ładowarki odbywa się za pomocą przycisku i po podaniu identyfikatora operatora maszyny lub z opcjonalnym kluczem Bluetooth Cat.

Niskie koszty prac serwisowych i osprzęt roboczy

Koszty konserwacji ładowarek zostały ograniczone o 20-25%. Wydłużono okresy wymiany płynów i filtrów, czas przeglądu zwiększono do 1000 mth, a zastosowanie technologii zdalnej diagnostyki, pozwala szybko wykrywać ewentualne usterki i znacząco skraca czas napraw.

Dostęp do układów hydraulicznego i elektrycznego jest wygodny, punkty smarowania zostały pogrupowane. Wszystko to dla ograniczania czasu przestojów. W tym miejscu należy także wspomnieć o usłudze Remote Flash, która odpowiada za przeprowadzanie na bieżąco aktualizacji oprogramowania w tle oraz o możliwości zdalnego zarządzania flotą maszyn poprzez specjalny portal internetowy.

Oferowany osprzęt roboczy ładowarek w dużej mierze decyduje o wydajności i sprawności maszyn. Łyżki o zwiększonej wydajności z serii Performance dopasowują swój kształt do parametrów roboczych układu zawieszenia osprzętu zapewniając tym samym dokładniejsze napełnianie i lepsze utrzymywanie materiału. Nowe ładowarki można opcjonalnie wyposażyć także w szybkozłącze osprzętu Fusion, dla usprawnienia czynności wymiany łyżki i to bez wychodzenia operatora z kabiny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.