[ATB] Wywiady [ATB] Aktualności Serafin budowlane

Nowe marki, nowe inwestycje Serafin

Data publikacji:
Michał Sieńko, dyrektor handlowy firmy Serafin.

Firma Serafin z Przybysławic koło Krakowa od kilkunastu lat zajmuje się m.in. sprzedażą maszyn ze znakiem Avant oraz dystrybucją osprzętu do maszyn budowlanych i komunalnych. Działająca w wielu branżach spółka nie zasypia jednak gruszek w popiele, o czym świadczy np. rozszerzenie oferty o maszyny firmy Dinolift, o czym z Michałem Sieńko, dyrektorem handlowym firmy Serafin rozmawia Grzegorz Antosik.

Firma Serafin w ostatnich tygodniach nawiązała współpracę z kolejnym dostawcą z Finlandii - firmą Dinolift…

Jesteśmy już od wielu lat na rynku urządzeń do pracy na wysokości - za sprawą sprzętu ze znakiem Leguan. Wielu klientów kupujących podnośniki koszowe nie zdaje sobie sprawy, o ile razy Leguan jest lepszy od innych podnośników gąsienicowych dostępnych na rynku. Leguan ma wysokie gąsienice i jest w pełnym tego słowa znaczeniu maszyną terenową.

Jest w stanie zjechać z 12-tonowego pojazdu po 4,5-metrowych najazdach - co nie jest możliwe żadnym innym podnośnikiem na gąsienicach. Dzięki maszynom tej marki - a konkretnie modelom Leguan 135 i 190 - możemy jednak obsłużyć tylko część tego segmentu rynku. Co prawda ten producent ma w planach rozszerzanie swojej oferty asortymentowej, jednak jest to przede wszystkim sprzęt terenowy. W firmie Serafin podjęliśmy więc decyzję o rozszerzeniu oferty.

Wchodzimy w markę, która jest już dobrze znana na rynku. Za firmą Dinolift stoi 40 lat doświadczenia i ponad 10 tys. sprzedanych maszyn pracujących na całym świecie. Wystarczy powiedzieć, iż wszystkie większe wypożyczalnie maszyn budowlanych w Europie i na świecie - np. Ramirent, Mateco czy Riwal, korzystają z pojazdów Dinolift. Dzięki temu pracują one również na rynku polskim.

A zatem proszę przybliżyć te produkty. Czym przede wszystkim się wyróżniają?


Maszyny Dino wyróżniają się wysoką jakością oraz innowacyjną konstrukcją i wysokim poziomem zabezpieczeń gwarantującym bezpieczeństwo. Ich atutem są także niewielkie wymiary i masa maszyn, stanowiące wyróżnik w porównaniu do szeregu konkurencyjnych marek. W ofercie firmy Dinolift znajdują się w sumie cztery rodzaje maszyn. Są lekkie samojezdne podnośniki na kołach, podnośniki montowane na przyczepach lub samochodach - niezwykle popularny w Europie model to 230VT o masie 3,4 t i maksymalnej wysokości roboczej 23 m.

Dinolift to także samojezdne podnośniki gąsienicowe Spider - dedykowane przede wszystkim do prac na nierównym terenie, oraz podnośniki przegubowe i teleskopowe. Pojazdy Dino dają duże możliwości działania, jak np. model Dino 280RXT, stosunkowo lekki - bo ważący ok. 4 ton, a legitymujący się maksymalną wysokością roboczą 28 m. Przy takich parametrach ta maszyna praktycznie nie ma konkurencji na rynku.

Wprowadzanie nowej marki do oferty oznacza w pierwszej kolejności zapewnienie dostępności maszyn oraz odpowiedniej obsługi posprzedażowej. Jak to wygląda w przypadku produktów Dinolift?

Marka Dinolift jest dla nas zupełnie nowa i do końca nie wiemy, jaki będzie odbiór rynku. Ale musimy mieć odpowiednie stany magazynowe. Jakie? Dla przykładu, w przypadku Leguana mamy „na stanie” 4-5 maszyn, co jest dość sporym stokiem, a roczna sprzedaż tej marki to kilkanaście maszyn. 

Ale wracając do Dinolift, jesteśmy w stanie bardzo dobrze serwisowo obsłużyć te maszyny. W końcu firma Serafin zatrudnia ponad 50 osób. Możemy pochwalić się wykwalifikowaną kadrą, mającą do dyspozycji auta serwisowe gwarantujące usunięcie zdecydowanej większości usterek na miejscu pracy maszyny - niezależnie od miejsca na mapie Polski. Co oczywiste, mamy przy tym odpowiedni dostęp do aktualnej wiedzy producenta na temat napraw i konserwacji maszyn.

Czy to na ten moment koniec nowości w ofercie?
Do naszej oferty wprowadziliśmy również szereg akcesoriów wyburzeniowych. Jeśli chodzi o inne branże, to możemy pochwalić się tym, że sprzedajemy od niedawna doskonale znane w Europie Zachodniej rębaki marki Jensen.

Rozszerzanie asortymentu to jednak nie wszystko. Firma Serafin znajduje się obecnie w trakcie realizacji sporej inwestycji, ponieważ kupiliśmy 2,5-hektarową działkę między Toruniem a Grudziądzem, gdzie budujemy halę magazynowo-produkcyjną o powierzchni 3 tys. m². Czemu się na to zdecydowaliśmy? Mimo tego, że uruchomiliśmy nowy magazyn w 2018 r., już praktycznie pęka on w szwach. Po prostu obecnie terminy realizacji są odległe, dlatego też stany magazynowe muszą być wyższe niż zwykle.

Poza tym niektóre z oferowanych przez nas maszyn potrzebują adaptacji na rynek polski. A trzeba dodać, iż od kilkunastu lat jesteśmy dystrybutorem wiertnic do koparek marki Digga - w tym zakresie obsługujemy całą Europę Środkową. Obecnie w skali roku sprzedajemy 800-1000 napędów wiertniczych do koparek. Natomiast cała produkcja wierteł odbywa się w Polsce - oczywiście w oparciu o komponenty sprowadzane z Australii. A zatem wracając do tej inwestycji, planujemy uruchomić obiekt w styczniu 2024 r.

Podsumowując naszą rozmowę, proszę przybliżyć zakres działania firmy Serafin, obejmujący przecież wiele branż.

Firma Serafin dzieli się na cztery działy: zbożowy, produktów Avant, dedykowanych w największej mierze do sektora ogrodniczo-komunalnego, osprzętu do maszyn roboczych, zapoczątkowany sprzedażą wiertnic Digga, a także maszyn budowlano-leśnych - jesteśmy np. przedstawicielem słoweńskiej firmy Krpan. Szukamy nowych nisz rynkowych i od 2005 r. stale wprowadzamy nowe marki do oferty.

Kluczowe dla naszego działania są maszyny Avant, które są najdroższe w naszej ofercie. Stanowią ok. 45% obrotów firmy. Wśród nich warto zwrócić uwagę na to, iż stopniowo rośnie udział maszyn elektrycznych - pierwszą maszynę „na prąd” sprzedaliśmy 6 lat temu, ale w 2021 r. było to już ok. 10 sztuk w skali roku. Rynek ten może nie rośnie zbyt gwałtownie, ale z roku na rok odgrywa coraz większą rolę. 

Dziękujemy za rozmowę.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.