Produkcja ładowarki Bobcat L85 ruszyła

Data publikacji:

Firma Bobcat ogłosiła, że ruszyła pełna produkcja jej nowej kompaktowej ładowarki kołowej - modelu L85, w zakładzie Bobcat w kompleksie firmy w Dobříš w Czechach. Pierwsza maszyna trafiła do Instytutu Bobcat w kompleksie, gdzie będzie służyć do szkolenia dilerów i klientów firmy.

Aby sprostać zapotrzebowaniu rynku w tej grupie maszyn, uruchomiona została kolejna, czwarta linia produkcyjna w kompleksie Bobcat w Dobris, gdzie znajdują się też linie produkcyjne innych maszyn, Centrum Szkoleniowo-Eventowe, Centrum Innowacji oraz Kwatera Główna Bobcat EMEA. Wydajność nowej linii produkcyjnej to 1000 maszyn rocznie, którą obsługuje 15 pracowników podczas jednej zmiany.

Wszechstronna maszyna

Sercem 5,1-tonowej ładowarki L85 jest 68-konny silnik Bobcat, stanowiący wraz z wydajnym układem hydraulicznym, rękojmię wysokiej wydajności (wysokość podnoszenia - 3,25 m). Ponadto maszyna charakteryzuje się wysoką stabilnością, siłami odspajania oraz mocą trakcyjną, można ją również wyposażyć w szeroką gamę osprzętu Bobcat. Należy do tego dodać intuicyjne sterowanie, wysoki komfort operatora oraz łatwość użytkowania, przez co model L85 sprawdzi się w budownictwie, kształtowaniu krajobrazu, produkcji przemysłowej, recyklingu, rolnictwie i wynajmie maszyn.

Miarą wszechstronności maszyny jest szeroka gama osprzętu roboczego, która obecnie obejmuje: łyżki ogólnego zastosowania, do materiałów o małej gęstości, a także typu combo (łyżki dostępne w zakresie od 0,6 do 1,2 m³), widły paletowe, dmuchawy śnieżne oraz zamiatarki. L85 jest standardowo wyposażona w system Power Quick-Tach, który jest zgodny ze złączami stosowanymi w branży.

Wśród godnych uwagi rozwiązań jest też system Advanced Attachment Control, który pozwala operatorowi jednym przyciskiem przełączyć się na alternatywny schemat sterowania maszyny. Zapewnia to niezależne sterowanie obrotami silnika (i maksymalnym przepływem w układzie pomocniczym) oraz prędkością jazdy maszyny. Złącze 7-pinowe pozwala operatorowi sterować nawet najbardziej skomplikowanym osprzętem w sposób intuicyjny i efektywny.

Komfort obsługi

Silnik zwykle uruchamiany jest konwencjonalnym kluczykiem, ale do szybkiego uruchamiania i zatrzymywania jednostki napędowej operator może również użyć przycisków umieszczonych na prawym pulpicie. Maszyna jest też wyposażona w znane z samochodów osobowych rozwiązania - automatyczny hamulec postojowy oraz funkcje asystenta pochyłości, dzięki którym hamulec postojowy w L85 jest automatycznie załączany i wyłączany podczas wykonywania operacji.

Poza tym w sposób przyjazny dla użytkownika zaprojektowano oprzyrządowanie służące do sterowania maszyną. Przełącznik zmiany kierunku jazdy znajduje się z przodu dżojstika i obsługuje się go palcem wskazującym. Sterowanie blokadą mechanizmu różnicowego, zakresu prędkości, pływania wysięgnika i przepływu układu pomocniczego znajdują się w zasięgu dłoni operatora na szczycie dżojstika. Pokrętło sterowania służy do uruchamiania, nawigacji i potwierdzania ustawień L85 na 5-calowym wyświetlaczu oraz do szybkiego przełączania widoku z kamery cofania. Wszystkie ekrany wyświetlające istotne dane maszyny oraz ekrany konfiguracji obsługuje się pokrętłem sterowania.

To oczywiście nie koniec, bo położenie dżojstików można regulować w poziomie. Są one zintegrowane z podłokietnikiem w amortyzowanym fotelu operatora, aby zapewnić jak największą wygodę. Kolumnę kierownicy również można regulować w dwóch płaszczyznach. Dzięki szczelnej kabinie o podwyższonym ciśnieniu, środowisko operatora wolne jest od nieprzefiltrowanego powietrza z zewnątrz. Struktura kabiny spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, w tym FOPS II.

Z obu stron kabiny są pełne oszklone drzwi, zapewniające bardzo dobrą widoczność. Do tego przednie okno ma obniżone narożniki, pokrywa silnika zapewnia zarówno wytrzymałość, jak i dużą widoczność, widok z tyłu zapewnia kamera cofania, a konstrukcja pozwala na ciasny promień skrętu.

Ładowarka L85 jest standardowo wyposażona w pełny układ ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC). W opcji są zaś m.in.: układ hydrauliczny z wysokim przepływem (100 l/min), automatyczne sterowanie jazdą, wskaźnik poziomu łyżki czy diodowe światła drogowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.