[ATB] Aktualności

Wacker Neuson daje pozytywne sygnały

Data publikacji:

Koncern Wacker Neuson ma za sobą udany trzeci kwartał. Przychody wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym o 18,1% i wyniosły 461,4 mln EUR (III kwartał 2020 r. - 390,8 mln EUR). Jednakże niedobory materiałów i wynikające z nich przerwy w produkcji ograniczyły wzrost, chociaż Grupie udało się w dużej mierze uniknąć przedłużających się przestojów produkcyjnych. Zysk przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) wzrósł prawie dwukrotnie i wyniósł 44,7 mln EUR (odpowiednio - 22,8 mln EUR).

Trzeci kwartał był dla nas udanymi, ale też bardzo trudnymi trzema miesiącami. Napięcia w łańcuchu dostaw i powtarzające się zakłócenia stanowiły poważne wyzwanie dla naszych zespołów, dostawców i partnerów biznesowych - i nadal nie widać oznak złagodzenia sytuacji. Nasz ogromny wysiłek się jednak opłacił i chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia tak dobrego wyniku - podsumował dr Karl Tragl, prezes zarządu koncernu Wacker Neuson. 

Przychody koncernu za pierwsze dziewięć miesięcy br. wyniosły 1389,7 mln EUR, co oznacza wzrost o 17% (styczeń-wrzesień 2020 r. - 1187,5 mln EUR). EBIT wzrósł do 144,8 mln EUR, a marża EBIT wyniosła 10,4% (73,2 mln EUR; 6,2%).

Europa i obie Ameryki z najwyższym tempem wzrostu 

Działalność biznesowa rozwijała się szczególnie dynamicznie w Europie i obu Amerykach, gdzie Grupa odnotowała wyraźne, dwucyfrowe wzrosty w trzecim kwartale. W segmencie europejskim, który stanowi 79% całości Grupy, przychody za III kwartał wzrosły o 16,8% do 362,2 mln EUR (2020 r. - 310 mln EUR).

W sektorze budowlanym rynki Niemiec, Austrii i Szwajcarii ponownie okazały się bardzo silne. Jeszcze szybciej rozwijała się działalność w Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie Grupa odnotowała dwucyfrowe wzrosty na obu rynkach. Przychody ze sprzedaży kompaktowych maszyn rolniczych wzrosły o 23,2% (III kwartał 2021 r. - 78,7 mln euro; III kwartał 2020 r. - 63,9 mln euro).  

W trzecim kwartale przychody w obu Amerykach wyniosły 84,3 mln euro. Odpowiada to wzrostowi o 27,9%. Grupa skorzystała tu z wielu czynników, w tym z poprawy koniunktury w segmencie maszyn budowlanych oraz znaczących wzrostów w segmencie koparek i ładowarek kołowych. Szczególnie dobrze rozwijała się działalność w Kanadzie, gdzie Grupa przekroczyła już poziom sprzed kryzysu. Natomiast działalność w regionie Azji i Pacyfiku uległa stagnacji.

Przychody w tym regionie wyniosły 14,9 mln euro, czyli tyle samo co w poprzednim kwartale. Chociaż pozytywne wyniki za I półrocze w Australii utrzymały się w III kwartale, na rozwój sytuacji w tym regionie wpłynęło pogorszenie sytuacji na rynku koparek w Chinach. 
Łańcuchy dostaw 

Zysk operacyjny w wysokości 44,7 mln EUR wzrósł prawie dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym (3Q/2020 - 22,8 mln EUR). Ten gwałtowny wzrost wynikał ze wzrostu wolumenu sprzedaży, któremu towarzyszyły działania w zakresie kontroli kosztów.

Marża EBIT osiągnęła poziom 9,7% i była wyraźnie wyższa niż w roku poprzednim, ale nadal poniżej poziomu z pierwszego półrocza 2021 r. (3Q/20: 5,8%; 1H/21: 10,8%). Wzrost cen surowców, komponentów i usług spedycyjnych w ciągu roku coraz bardziej hamował ten wzrost. Ponadto niedobory materiałowe i wynikające z nich zakłócenia w produkcji oraz konieczność przeróbek negatywnie wpłynęły na wydajność.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.