[ATB] Technika

Walce drogowe w kategorii 2,5 tony

Data publikacji:

Walce wibracyjne samojezdne o masie roboczej ok. 2,5 tony to kompaktowe, uniwersalne maszyny przeznaczone są do stosowania na małych i średnich budowach, są bardzo przydatne zwłaszcza w zakresie budowy i renowacji dróg, a także podczas kształtowania krajobrazu ogrodów i terenów zielonych. Niewielkie wymiary własne to również łatwiejszy transport, prostszy załadunek, a dla operatora doskonały widok na pole robocze. W poniższym zestawieniu oferta czołowych producentów maszyn w tym zakresie.

JCB CT260

Model CT260 firmy JCB o masie własnej od 2420 do 2560 kg został stworzony dla uzyskania wysokiej wydajności i niezawodności przy maksymalnych oszczędnościach eksploatacyjnych. Przeznaczony jest do zastosowań zarówno na gruncie jak i na asfalcie, od walcowania dolnej warstwy nośnej do walcowania końcowego. Dzięki zwartej budowie walca, manewrowanie nim po placu budowy nie stwarza problemów.

Napęd maszyny zapewnia silnik Kuboty o mocy 18,2 kW. Elementy robocze to jednoczęściowe okrągłe wały mimośrodowe, które zapewniają szerokość roboczą od 1 do 1,2 m. Koncentryczne, obrobione maszynowo powierzchnie bębnów, ciśnieniowy system spryskiwania filtrowaną wodą, pojemny zbiornik paliwa oraz automatyczne/ręczne sterowanie wibracjami to kolejne atuty prezentowanego modelu. Szczególną uwagę zwraca ponadto idealne połączenie statycznych obciążeń, sił odśrodkowych oraz amplitud, które walec wytwarza.

Deklarowane przez producenta siły odśrodkowe znajdują się w zakresie od 23,6 do 41,1 kN. Istnieje również możliwość przełączania wibracji bębnów; można wybrać spośród konfiguracji podwójnej, pojedynczej przedniej oraz pojedynczej tylnej. Na każdym bębnie zamontowane są ponadto regulowane skrobaki vulcolan.

Stanowisko operatora ma zdecydowanie niski poziom przenoszonych wibracji, a korpus walca zapewnia możliwość wahań przód-tył w celu zachowania pełnej stabilności podczas pracy. Należy w tym miejscu wspomnieć również o wyjątkowo łatwym serwisowaniu tego modelu.

Zastosowane łożyska wibracyjne smarowane są rozpryskowo, najlepszy w tej klasie urządzeń jest dostęp serwisowy, wliczając w to lekką maskę komory silnika, połączenia środkowe nie wymagają praktycznie konserwacji, a wszelkie węże i instalacje rurowe są bardzo dobrze zabezpieczone przed przypadkowymi uszkodzeniami. Walec wyposażono również w dociskane sprężyną, hydraulicznie zwalniane hamulce parkingowe.

CAT CB2.5

Walec CAT CB2.5 o maksymalnej masie eksploatacyjnej wynoszącej 2428 kg to maszyna zapewniająca optymalną moc, doskonałą skuteczność zagęszczania, łatwą obsługę oraz najlepszy w swojej klasie układ natrysku wody. Idealnie sprawdzi się podczas wykonywania poboczy, parkingów, poszerzania dróg oraz innych zadań.

Jednostką napędową walca jest silnik CAT C1.5 o mocy 22.9 kW, a jego elektroniczna jednostka sterująca (ECM) umożliwia w pełni stabilną pracę. Operator walca może dostosować dwa ustawienia prędkości obrotowej do konkretnego zadania i warunków pracy. Standardowa szerokość zagęszczania wynosi 1 m, przy czym możliwość przesunięcia bębna o 40 mm zwiększa sterowność w okolicach krawężników i zapewnia jeszcze większe pokrycie. System wibracyjny bębnów jest wyposażony w automatyczny wyłącznik wibracji.

Do wyboru są też dwie częstotliwości drgań: 60 Hz (3600 drgań/min.) i 48 Hz (2880 drgań/min.). Ponadto wibracje można ustawić według potrzeb tylko w przednim bębnie lub obydwu z nich. Wydajność pracy zwiększają układ natrysku wody oraz zgarniarki sprężynowe, które utrzymują czystość bębnów i zapewniają równomierne rozprowadzenie wody.

Belka natryskowa posiada osłonę zabezpieczającą przed silnym wiatrem, układ wodny ma dedykowany wskaźnik niskiego poziomu wypełnienia, a zastosowany pojedynczy zbiornik na wodę o pojemności 200 l zapewnia długie godziny pracy bez potrzeby napełniania. W zbiorniku, a także przed pompą wody i w dyszach natryskowych umieszczone są filtry zapewniające niezawodne działanie całego systemu.

Stanowisko operatora wyposażone jest w składaną konstrukcję typu ROPS z zadaszeniem (opcja), zastosowane siłowniki podnoszenia o dużej mocy umożliwiają jednej osobie jej składanie i rozkładanie bez użycia dodatkowych narzędzi.

Elementy sterujące są intuicyjnie rozmieszczone, wyświetlacz analogowy zapewnia szybki dostęp do danych dotyczących poziomu paliwa, temperatury cieczy chłodzącej oraz licznika godzin, aby operator i personel serwisowy mieli informacje o stanie maszyny.

Opcjonalnie, walec można doposażyć również w: dodatkowe obciążenie, zderzaki, bio-olej hydrauliczny, fotel z przełącznikiem wykrywającym obecność operatora, układ przeciwpoślizgowy, oświetlenie LED itd.

Hamm HD 10 VV

Walec tandemowy HD 10 VV z dwoma wibracyjnymi bębnami rolkowymi o masie eksploatacyjnej 2475 kg, wyposażony jest w innowacyjny trójpunktowy przegub, który gwarantuje optymalne właściwości jezdne, komfort operatora i bezpieczeństwo podczas jazdy w trudnym terenie.

Zapobiega również powstawaniu odcisków dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru na tylnej osi. Zastosowaną jednostką napędową jest tutaj wysokoprężny silnik D1703 zgodny z normą Stage V o mocy 18,4 kW.

Gładkie, niedzielone bębny o średnicy 720 mm zapewniają szerokość roboczą 1 m, wraz z możliwością przesunięcie toru, w prawo o 50 mm. Dostępne są do wyboru dwie częstotliwości drgań na przednim i tylnym walcu: 51 oraz 65 Hz, amplituda drgań jest stała 0,45 mm.

Walec posiada oczywiście układ zraszający z potrójnym systemem filtracyjnym i ze zbiornikiem na wodę o pojemności 180 l. Zraszanie wodą pod ciśnieniem z wyłącznikiem interwałowym umożliwia optymalne dostosowanie wydatku wody w zależności od wykonywanych zadań.

Na izolowanym wibracyjnie stanowisku operatora znajdują się ergonomicznie rozmieszczone elementy sterujące i gniazdo 12 V. Deska rozdzielcza z wyświetlaczami, kontrolkami i przełącznikami wyposażona jest w zamykaną pokrywę, odporną na warunki atmosferyczne.

W skład wyposażenia opcjonalnego walca wchodzą: składana konstrukcja ROPS, składany, plastikowy skrobak, plandeka z tworzywa sztucznego, światła robocze, odłącznik akumulatora z aktywacją kablem, ochrona paska klinowego oraz alarm cofania.

Volvo DD25B

W rozpatrywanej kategorii maszyn, Volvo oferuje model DD25B o masie roboczej 2515 kg zaprojektowany z myślą o zwiększeniu wydajności i zmniejszeniu zużycia paliwa przy realizacji mniejszych projektów. Sercem maszyny jest w nowy silnik Volvo D1.7A o mocy 18,2 kW, który spełnia wymagania norm emisji Stage IV/Tier 4 Final i to bez dodatkowego układu oczyszczania spalin. Co ważne, silnik ten jest doskonale dopasowany do układu hydraulicznego walca DD25B i zapewnia wysoką wydajność oraz obniżenie zużycia paliwa nawet o 7%.

Szerokość robocza bębna wynosi podobnie jak w innych maszynach tej klasy 1 m, dostępne są dwie częstotliwości drgań 55/67 Hz, przy stałej amplitudzie 0,54 mm. Zagęszczanie z dużą częstotliwością wibracji pozwala jechać z większą prędkością, zachowując przy tym prawidłowy rozstaw udarów niezbędny do uzyskania wysokiej wydajności i gładkiej nawierzchni. Pracę walców wspomaga odporny na korozję ciśnieniowy układ wodny, który zapewnia stały dopływ wody na powierzchnie bębnów i zapobiega tym samym przywieraniu asfaltu.

Za każdą z 8 dysz rozpylających umieszczone są specjalne filtry, które minimalizują problem zapychania oraz zapewniają prawidłowe, idealne zwilżenie powierzchni bębna. Zbiornik na wodę ma pojemność aż 260 l co jest największym wynikiem w tej klasie. Bębny wyposażone są również w wycieraki wykonane z uretanu, które dodatkowo zwiększają efektywność pracy.

Stanowisko operatora zapewnia doskonałą widoczność w zakresie 360O - fotel operatora jest przesuwny, mocowania bębna ustawione pod kątem, a maska silnika pochylona. Maszyny Volvo znane są z wytrzymałości gwarantującej ich wieloletnią eksploatację.

Serwisowanie i prace konserwacyjne są uproszczone, wszystkie punkty serwisowe są łatwo dostępne, a lekką pokrywę silnika można bez trudu otwierać podczas codziennej kontroli. Bezobsługowe łożyska mimośrodowe są trwale nasmarowane, a ich konstrukcja uwzględnia pracę przy wysokich temperaturach i prędkościach obrotowych.

Wacker Neuson RD 24

Walec RD 24 firmy Wacker Neuson w klasie ciężaru 2,4 t i szerokości roboczej 100 cm, dostępny jest w 3 wariantach: RD24-100 z osią tandemową z dwoma walcami wibracyjnymi, RD24-100C walec kombinowany z walcem wibracyjnym oraz RD24-100 O z osią tandemową z walcem oscylacyjnym.

Do napędu wszystkich trzech wersji zastosowano ten sam, 3-cylindrowy silnik wysokoprężny chłodzony wodą Kubota D1803-CR o mocy maksymalnej 24 kW. Jednostka ta spełnia wymagania normy emisji spalin Stage V/Tier 4. Model RD 24 pozwala osiągnąć jednolite, bardzo dobre rezultaty zagęszczania, zwrotność i optymalną stabilność jazdy.

Jego konstrukcja zawiera trzypunktowy zginany wahadłowy układ kierowniczy, który daje jednolite rozłożenie ciężaru z przodu i z tyłu walca. Jednocześnie poprawia także możliwość manewrowania i zwiększa stabilność przy skręcaniu.

Cechą wyróżniającą walce Wacker Neuson są 2 rodzaje bębnów zagęszczających. Bęben wibracyjny jest przeznaczony do tradycyjnego procesu zagęszczania. Jego wbudowany wibrator niewyważony zapewnia szybką rotację i doskonałe wyniki zagęszczania, dzięki użyciu szybko działających, następujących po sobie sił pionowych.

Walce z bębnem oscylacyjnym zagęszczają bardzo skutecznie, ponieważ bębny zawsze zachowują stały kontakt z podłożem. Cała siła zagęszczania przekazywana jest do podłoża dzięki zastosowaniu dwóch synchronicznie obracających się wibratorów niewyważonych.

Bęben wykorzystuje wówczas ruchy w kierunku przednim i tylnym i doskonale sprawdza się do zagęszczania spoin gorących i zimnych, nie stanowi też problemów podczas prac na mostach i w innych wrażliwych obszarach. Częstotliwość wibracji dla wersji RD 24-100 i RD 24-100C wynosi 65/51 Hz, dla modelu RD 24-100 O częstotliwość oscylacyjna na tylni bęben 39/30 Hz.

Możliwość przesunięcia bębnów umożliwia walcom RD 24 sprawne manewrowanie także podczas zagęszczania wzdłuż ścian, a w razie potrzeby z prawej, lewej lub z obydwu stron walca można dołączyć opcjonalne urządzenie do dociskania i cięcia krawędzi.

Stanowisko operatora zapewnia bardzo dobrą widoczność, jest całkowicie odizolowane od wibracji, ma wygodne siedzisko i oferuje dużo miejsca. Standardowy pałąk ochronny ROPS może być składany na czas transportu, a punkty wymagające konserwacji i serwisowania są łatwo dostępne.

Ammann ARX 26 -2

Walec tandemowy ARX 26-2 o masie roboczej 2515 kg wyróżnia zastosowany układ napędu, dwie częstotliwości pracy oraz kompaktowa i zwarta budowa oparta o najnowsze osiągnięcia techniki budowlanej. Przeznaczony jest do prac związanych z zagęszczaniem asfaltu i żwiru, ale sprawdzi się także przy podłożach spoistych.

Napęd walca ARX 26 -2 stanowi wysokoprężny silnik Kubota D1803-CR-E4B o maksymalnej mocy 25 kW, zgodny z normą emisji spalin Stage V. Jednostka ta zapewnia wzrost wydajności maszyny przy jednoczesnym skutecznym obniżeniu poziomu spalania i poziomu akustycznego.

Model ARX 26 w swojej klasie zapewnia większą szerokość roboczą wynoszącą 1,2 m wobec częściej spotykanych 1 m. Walec jest wyposażony w nowe, bezobsługowe złącze przegubowe, które umożliwia szybką regulację bębna od konfiguracji w linii do konfiguracji z przesunięciem 40 mm.

Przesunięte bębny mogą pracować blisko przeszkód. Operator podczas pracy musi obserwować tylko jeden bęben, wiedząc, że drugi będzie znajdował się w bezpiecznej odległości od przeszkody. Ustawienie w linii, które umożliwia równomierne rozłożenie sił zagęszczania, jest również preferowane na bardziej otwartych placach budowy.

Częstotliwość wibracji wynosi tutaj 58/66 Hz, z amplitudą drgań 0,5 mm. Wydajny i pojemny układ wodny z zainstalowanym systemem filtrów zapewnia długą autonomie pracy, zbiornik na wodę ma pojemność 190 l. Każdy z wałów został wyposażony również w skrobak, ponadto walce posiadają składany układ ROPS ułatwiający transport. W standardzie są też światła robocze, światło ostrzegawcze migające żółte, kierunkowskazy oraz alarm cofania.

Przestronna platforma operatora z wygodnym fotelem zawiera dedykowany pulpit nawigacyjny z czytelnym wyświetlaczem i intuicyjnym systemem sterowania maszyną. Doskonała widoczność we wszystkich kierunkach zmaksymalizuje bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Codzienna inspekcja maszyny może być przeprowadzana bez dodatkowych narzędzi,  punkty serwisowe do regularnej konserwacji są szybko i łatwo dostępne.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.