[ATB] Technika

Nowe walce tandemowe Hamm z serii HX 

Data publikacji:

Będąca częścią Grupy Wirtgen firma Hamm wprowadza na rynek nową generację walców tandemowych ze sterowaniem przegubowym. Seria HX z modelami HX 70i i HX 90i zapewnia przede wszystkim inteligentne zagęszczanie z cyfrowym wsparciem oraz większy komfort pracy operatora. Docelowo zastąpi wcześniejszą DV+ i zostanie zaprezentowana na targach Bauma 2022.

    Nowe walce tandemowe Hamm z serii HX 

Topowa seria HX zawiera modele HX 70i o masie 7 t i mocy 55,4 kW oraz HX 90i o masie 9 t i mocy 74,4 kW. Maszyny te oferują wysoką wydajność powierzchniową i dokładne zagęszczanie podłoża nawet na zakrętach. Do tego pełną precyzję działania dzięki zastosowaniu obrotowego układu kierowniczego z dużym kątem skrętu i przesunięciem gąsienic, a także cztery tryby kierowania. Oba modele spełniają przy tym normę emisji spalin Tier 4/Stage V.

Technologia zagęszczania firmy Hamm z dzielonymi bębnami wibracyjnymi i oscylacyjnymi aktywnie zapobiega powstawaniu pęknięć i wybrzuszeń w asfalcie. Jakość nawierzchni gwarantuje również automatyczne cofanie z elektrycznie sterowaną jednostką obsługi. Fotel operatora obraca się automatycznie w kierunku jazdy podczas cofania i jest to unikalne rozwiązanie w skali rynku. Ergonomia pracy i bezpieczeństwo są priorytetowe.

Smart Compact

Walce tandemowe z serii HX można wyposażyć w inteligentnego asystenta zagęszczania. Smart Compact aktywnie wspiera kierowcę i jest łatwy w obsłudze za pomocą smartfona, komputera lub innego urządzenia sterowanego cyfrowo. Automatyczny mechanizm ustawia parametry zagęszczania dla każdego bębna, a operator maszyny musi tylko określić, czy ma być zagęszczana warstwa podkładowa, wiążąca lub asfaltowa. Resztą zajmuje się już system, tzn. automatycznie decyduje, czy zagęszczać z wibracją i dużą lub małą amplitudą, z oscylacją czy też statycznie. Do tego celu sam ocenia właściwości fizyczne asfaltu tj. temperaturę oraz sztywność. Posiada także funkcje pobierania danych z lokalnych stacji pogodowych i potrafi wykonać ocenę złożonego zachowania chłodzenia w obszarze napięć między asfaltem a temperaturą powietrza i wiatrem. W taki właśnie sposób dokonuje ustawień roboczych oddzielnie dla obu bębnów.

Smart Compact wykrywa również, kiedy warstwa asfaltu jest prawie całkowicie zagęszczona. W tym momencie automatycznie anuluje zagęszczanie dynamiczne i przełącza walec w tryb Eco, w którym prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet o 20%. Skutkiem jest nie tylko wysoka jakość uzyskanej nawierzchni, ale jednocześnie oszczędność do 15% na kosztach zużytego paliwa. Obsługa asystenta odbywa się za pośrednictwem dedykowanego wyświetlacza. Interfejs systemowy jest łatwy w obsłudze.
Kolejne ulepszenia w serii HX

Nowa seria walców tandemowych wyróżnia się także swoim designem, posiada nowy system oświetleniowy, blaszane wsporniki i nowe elementy wokół kabiny, która zapewnia bardzo dobry wgląd na obszar roboczy. Widoczność do tyłu została dodatkowo poprawiona za sprawą systemu kamer z wytrzymałymi monitorami o deklarowanej klasie odporności IP 66. Planowane jest także oddzielne przechowywanie wody i dodatków w specjalnym mieszalniku. Z jednej strony pozwala to ograniczyć zużycie wody, z drugiej precyzyjniej dozować dodatki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.