LX03 - inteligentna przyszłość budownictwa według Volvo Construction Equipment

Data publikacji:

Firma Volvo Construction Equipment zaprezentowała prototyp w pełni autonomicznej, zasilanej elektrycznie, koncepcyjnej ładowarki. Jest to pierwszy na świecie rzeczywisty przykład maszyny samouczącej się podczas wykonywania różnorodnych zadań oraz dzięki interakcji z ludźmi. Ciekawostką jest również fakt, iż inspiracją dla prototypu Volvo był klockowy model LEGO Technic ZEUX, który został przekształcony w prawdziwą maszynę.

Model Volvo LX03 to kamień milowy, który otwiera nowe możliwości w dziedzinie inteligentnej technologii budowlanej. Zainspirowany został koncepcją opracowaną przez inżynierów i projektantów LEGO Technic, stanowi zarówno kolejny etap badań Volvo CE nad sztuczną inteligencją maszyn, jak i dążenie do ograniczania emisji dwutlenku węgla w sektorze maszyn budowlanych.

Pionierskie partnerstwo

Szef działu produktów Technic w Grupie LEGO, Niels Henrik Horsted, słusznie zauważył że pomimo wieloletniej, udanej współpracy między Volvo, a firmą LEGO, po raz pierwszy tworzona jest prawdziwa maszyna oparta na modelu, a nie na odwrót. To sprawia, że jest to naprawdę wyjątkowy projekt.

Prototyp LX03 został zbudowany przez specjalny zespół inżynierów, programistów i techników warsztatowych z zakładów Volvo CE w Eskilstunie w Szwecji i Konz w Niemczech we współpracy z zespołem projektowym w Göteborgu w Szwecji. Jest to 5-tonowa ładowarka kołowa o budowie modułowej, która daje możliwość łatwego zwiększenia lub zmniejszenia za pomocą jednej lub dwóch zmian w procesie produkcyjnym.

Układ napędowy ładowarki został zaczerpnięty z modelu L25 Electric, dzięki czemu jest całkowicie bezemisyjną, cichą maszyną o efektywnym czasie pracy do 8 h w zależności od intensywności zastosowania. Najważniejszą innowacją jest jednak sztuczna inteligencja ładowarki, dzięki której maszyna ta ma zdolność dostosowywania się do różnych zastosowań, podejmowania samodzielnych decyzji w czasie rzeczywistym i interakcji z człowiekiem.

Może być również zaprogramowana do wykonywania ciężkich, powtarzalnych lub niebezpiecznych zadań, zmniejszając potrzebę obecności człowieka na miejscu. Inteligentna ładowarka zapewni wysoką efektywność pracy oraz bezpieczeństwo użytkowania. To bardzo udany krok ku przyszłości.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.